مقاله

گابیون

توری گابیون یا همان توری سنگ

گابیون و یا توری سیمی چیست؟

گابیون یک عنصر سیمی به شکل شش ضلعی یا مکعبی ساخته شده از شبکه سیمی با پیچش دوتایی یا سه گانه است که با سنگ محلی یا معدن پر شده و برای دیوارهای حائل، دیوارهای دریایی، دیوارهای MSE خاکی مکانیکی تثبیت شده، کارهای هیدرولیکی و کانال‌های پوشش یا روکش‌ها استفاده می‌شود. . گابیون (Gabion) برگرفته از واژه‌ای ایتالیایی به معنای قفس بزرگ است و به قفس، استوانه یا جعبه‌ای گفته می‌شود که با سنگ، شن یا حتی بتن پر می‌شود. گابیون به تورهای سیمی و فلزی گالوانیزه گفته می‌شود که به شکل قفس درآمده‌اند و داخل آن‌ها با سنگ و قلوه‌سنگ‌های درشت و کوچک پر می‌شود و دارای کارکردهای مختلفی می‌باشد. سنگ‌های درون گابیون به صورت خشکه‌چین بر روی هم قرار می‌گیرند. ممکن است گابیون را به نام‌های قفسی توری و یا تورسنگ هم شنیده باشید. هدف اولیه دیوار حائل گابیون ایجاد حرکت جانبی خاک یا سنگ به منظور کنترل فشار فعال زمین و همچنین مقاومت در برابر بار عرضی در صورت وجود دیوار حائل گرانشی است که با وزن خود ته نشین و تثبیت می شوند. دیوارهای گابیون مش سیم GI هستند که توسط آزمایشگاه تست شده اند تا خواص گالوانیزه و گیج آنها را بررسی کنیم که دارای شش ضلعی هستند و مطمئناً ممکن است ساختاری مستطیلی داشته باشند با پیچش دو یا سه گانه برای افزایش خاصیت استحکام باید داده شود. ظروف یا تشک های مش سیمی به درستی توسط تخته سنگ ها یا سنگ های محلی تایید شده از منابع مختلف معادن بسته به اندازه و شکل پر می شوند. آنها بر روی یکدیگر قرار می گیرند و به طور ایمن گره می خورند تا ساختار عظیم یکپارچه را برای دیوارهای گرانشی ارتفاع کم تشکیل دهند. پایداری با وزن خود و اتحاد مجدد آنها توسط پیش بند به دست می آید که به شکل جعبه های مستطیلی با ابعاد پیشنهادی گسترده شده است. جعبه ها یا جعبه های توری گابیون، ثبات و استحکام را برای سازه روی پس انداز فراهم می کنند. مش سیم GI همچنین آرماتورهایی را به سازه اضافه می کند که باعث پایداری بیشتر می شود، این نوع سازه ها دیوار حائل تقویت کننده زمین نامیده می شوند. دیوار حائل گابیون از نظر هزینه و کارایی نسبت خوبی را اشغال می‌کند و همچنین دارای شرایط تأثیر محیطی پایینی است زیرا سهولت در قرارگیری، ریخته‌گری آسان است و کار فونداسیون‌ها به راحتی انجام می‌شود و به نوعی زیبایی‌شناسی خوبی دارد.
مصارف گابیون در صنایع مختلف ( نظامی و غیر نظامی ) می باشد. به این شکل که قفس‌های بزرگی از آن ساخته می شود و از سنگ و گل پر کرده و آن‌ها را در جهت حفاظت از ابنیه، ‫تجهیزات و ابزار‌آلات ، دیواره سدها و کوها و غیره بکار می گیرند. در مصر باستان نیز برای پیشگیری از خسارات طغیان رود نیل، از چوب قفسه‌هایی ساخته و پس از استقرار آن در حاشیه‌ی رودخانه‌ها، در فصل کم‌آبی آن‌ها را از سنگ پر می‌کردند تا هنگام طغیان آب، مانع پیشروی آب و خسارت ناشی از آن گردیده و یا آن را به حداقل برساند. این روش هنوز هم در بیشتر نقاط دنیا و از جمله در مزارع برنج حاشیه‌ی رودخانه‌ها رایج می‌باشد.

مشخصات گابیون :

– گابیون چشمه 5×5 با مفتول گالوانیزه 1.20 الی 2.00 م م
– گابیون چشمه 6×8 با مفتول گالوانیزه 1.20 الی 2.00 م م
– گابیون چشمه 8×10 با مفتول گالوانیزه 1.50 الی 3.00م م

کاربرد گابیون:

دفاع نظامی

مانع امنیتی محیطی

پست فرماندهی، نقاط دیده بانی و پاسگاه های مرزی

سیستم استحکامات مانع نظامی

روکش تجهیزات

مناطق جستجوی مواد منفجره و قاچاق

دیوارهای دفاعی ضد انفجار

حفاظت از سازه ها

موقعیت های تیراندازی دفاعی

دیوار حائل ضد سیل

مزایای استفاده از گابیون:

• طول عمر بالا: با توجه به گالوانیزه بودن توری گابیون، این سازه در برابر رطوبت هوا و آب دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی‌شود.
• انعطاف‌پذیری: انعطاف‌پذیری گابیون از این نظر که می‌توان آن را در فرم‌های مختلفی ایجاد کرد و اگر در زمین ناپایدار و یا آب متحرک قرار داشته باشد بدون شکستگی تغییر شکل می‌دهد.
• نفوذپذیری: گابیون با ساختار متخلخل خود دارای زهکش است و به نصب زهکش نیاز ندارد.
• مقاومت بالا: با توجه به اینکه اجزای گابیون یعنی توری و سنگ‌های داخل آن از مصالح مقاوم و بادوام هستند باعث مقاومت بالای این سازه می‌شود.
• اقتصادی و کم‌هزینه بودن: این ویژگی در صورتی که منابع سنگ در محدوده منطقه وجود داشته باشد برای گابیون صدق می‌کند،
• سازگای با محیط زیست: ساختار گابیون حتی اگر بعد از مدتی استفاده، تخریب شود قابل استفاده مجدد است چرا که سنگ‌های آن آسیبی نمی‌بینند که مانند نخاله دورریز شوند. و نکته دیگر در این ویژگی این است که گابیون را می‌توان با مواد بازیافتی پر کرد در اینصورت از مواد دورریز استفاده مفیدی شده است.
• نصب راحت: نصب گابیون مهارت خاصی لازم ندارد و به راحتی انجام می‌شود.

ویژگی هایGabion گابیون:

اقتصادی فقط سنگ یا ماسه را در ظروف گابیون پر کنید و آن را ببندید.

نصب آسان و اتمام سریع

ضد آب و هوا تحت تخریب طبیعی، مقاوم در برابر خوردگی.

بدون فروپاشی حتی تحت فشار زیاد

سازه های مستحکم و محکم

نفوذ خوب می تواند از آسیب هیدرواستاتیک جلوگیری کند.

حمل و نقل کمتر

قابل استفاده با سیم خاردار

نصب و شکل دهی موانع گابیون با صفحات توری جوش داده شده، کلاسورهای مارپیچی، پین و ماسه

آزمایشات و نتایج آزمایشگاهی گابیون:

در این مقاله آزمایش‌های مختلفی بر روی شبکه‌های سیمی گابیون و مواد پر شده با سنگ باید در آزمایشگاه‌های تایید شده مانند شورای تحقیقات علمی و صنعتی پاکستان (PCSIR) و آزمایشگاه مکانیک خاک دانشگاه مهندسی و فناوری پشاور (UET) انجام شود. طی یک نظارت سایت بر روی خاکریز سیل، برخی داده ها و نتایج به صورت عملی جمع آوری شد. نتایج این آزمایشات در پروژه ولسوالی رودخانه کابل نوشهره kpk پاکستان انجام شد.

پارامترها و نتایج :
1 مقاومت فشاری (psi): 9198.38
2 جذب آب (%): 4.00
3 قطر سیم روکش شده روی (میلی متر): 04.32
4 قطر سیم بریده شده (میلی متر): 04.18
5 وزن پوشش روی (g/m2): 400.50
6 سیم سنج استاندارد SWG 8
7 مقاومت کششی (kg/mm2): 39.26
8 کشیدگی (%): 17

نحوه خرید گابیون:

برای اطلاع از آخرین قیمت های روز گابیون با شماره تماس های داخل سایت با ما در ارتباط باشید.

قیمت گابیون:

با توجه به نوسانات بازار لطفا برای سفارش گابیون و خرید با دفتر فروش تماس حاصل فرمایید.